9 lat za spam

Jak pisze Nospam-pl.net za abcnews.go.com: "Jeremy Jaynes został dnia 8 IV 2005 skazany przez sad w Wirginii, USA, na 9 lat więzienia za masowe wysyłanie spamu z użyciem fałszywych danych nadawcy, tym samym stał się pierwszym na świecie człowiekiem skazanym na karę więzienia za wysyłkę spamu".

Dzięki wysyłaniu spamu Jaynes zarabiał miesięcznie do 750 tys dolarów (co daje równowartość do 398 tys funtów). Mężczyzna wykorzystywał do wysyłki spamu serwis AOL, zaś skalę zjawiska można opisać liczbą dziesięciu milionów maili dziennie.

W Wirginii przestępstwem jest wysyłanie spamu z wykorzystaniem nieistniejących, fałszywych adresów poczty elektronicznej (fake mail).

Trzydziestolatek, który jest mieszkańcem stanu Północna Karolina odwołał się od wyroku sądu, a wykonanie kary więzienia zostało zawieszone do momentu rozpatrzenia odwołania przez sąd apelacyjny. Podstawą odwołania jest to, że Jaynes został skazany na podstawie prawa stanu, którego nie był mieszańcem, a prawo to niedawno weszło w życie.

[washingtonpost][BBC][Inne strony za Google.news]

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>