Dane osobowe - dostosowanie IT

Rzeczpospolita przypomina: administratorzy danych osobowych muszą do 1 listopada dostosować służące do ich przetwarzania systemy informatyczne do nowych wymogów bezpieczeństwa.

"Chodzi m.in. o środki bezpieczeństwa określone w załączniku do rozporządzenia z kwietnia 2004 r. w sprawie dokumentacji przetwarzania danych osobowych. Przewidziano je - w zależności od tego, czy przetwarzane są tzw. dane wrażliwe (rasa, narodowość, wyznanie itp.) czy nie, oraz od tego, czy system podłączony jest do sieci publicznej - na trzech poziomach: podstawowym, podwyższonym i wysokim. - GIODO ma prawo kontrolować, jak te środki bezpieczeństwa są stosowane".

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>