Google pozywa klikaczy

Google prowadzi projekt, pozawlający zarabiać serwisom internetowym w ten sposób, że umieszczają oni tekstowe odnośniki (linki) do reklamowanych w ramach Google serwisów. Linki te są powiązane z tematyką serwisu internetowego, który umieszcza je w ramach przystąpienia do programu AdSense.

Chodzi o to, że klienci Google płacą za każde "kliknięcie" w odnośnik (w modelu pay-per-click), a część tych pieniędzy trafia do operatora serwisu, z którego zainteresowany użytkownik został przeniesiony do reklamowanej witryny. Serwis Auctions Expert International przystąpił do programu, ale następnie zaczął generować "kliknięcia", by więcej zarobić, czym - zdaniem Google - złamał postanowienia regulaminu programu.

Wobec tego Google postanowił złożyć przed sądem pozew cywilny w tej sprawie. Sprawa trafiła do sądu w hrabstwie Santa Clara w Kalifornii (the Superior Court of Santa Clara County in California).

[CNet]

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>