Podatki i transakcje online

To długi łańcuszek cytowań: serwis NoweMedia publikuje tekst poświęcony podatkom związanym z handlem na internetowych aukcjach. Tekst źródłowy opublikowany był w Dzienniku Internautów, a wcześniej w serwisie Podatki.pl (tu wymagane logowanie).

Jest też dostępny artykuł źródłowy opublikowany w Rzeczpospolitej: "Dotarcie do informacji o zasadach płacenia podatku od transakcji zawieranych w Internecie nie jest łatwe. Internauta często więc macha ręką i nie płaci nic. Za kilka lat może się jednak zdarzyć, że urząd skarbowy przypomni sobie o aukcjach w sieci i naliczy podatek wraz z odsetkami oraz dodatkowo nałoży na podatnika karę" i dalej: "...internauta, który nie prowadzi działalności gospodarczej, a sprzedaje rzeczy kupione wcześniej dla siebie, powinien zazwyczaj zwrócić uwagę na dwa podatki: od czynności cywilnoprawnych i dochodowy od osób fizycznych. Ten pierwszy trzeba zapłacić, jeśli cena na aukcji wyniesie lub przekroczy 1 tys. zł."

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>