Parson: skazanie za wirusa

Jeffrey Lee Parson, dziewiętnastolatek z Minnesoty (USA) przyznał się do stworzenia i rozpowszechnienia w Internecie jednej z wersji robaka Blaster.

W piątek został skazany na półtpra roku pozbawienia wolności (low-security prison), oraz kolejne 3 lata dozoru, w tym czasie chłopak może wykorzystywać komputer jedynie w celach edukacyjnych, nie zaś do zabawy, współdzielenia plików lub przyglądaniu sie systemom (hacking...). Będzie musiał również przepracować społecznie 100 godzin (10 godzin miesięcznie przez 10 miesięcy).

Groziła mu kara do 10 lat pozbawienia wolności. Sędzia pochyliła się nad wpływem Internetu na zdrowie psychiczne młodych ludzi, którzy zamykają się w pustym pokoju i dzięki internetowi tworzą własny, wirtualny świat.

Przygotowana przez Parsona wersja robaka posłużyła do ataku DDoS na serwer Microsoftu oferujący aktualizacje oprogramowania. Parson przeprosił sąd i firmę za swoje działania. Pozostaje sprawa odszkodowania zarówno dla firmy Microsoft jak i dla innych osób, które ponisły szkody w wyniku działania robaka (a ten zainfekował ponoć prawie 50 tys. komputerów).

Na 10 lutego przewidywana jest rozprawa ustalająca wysokość odszkodowania.

[SeattlePI][Xinhuanet][p2pnet][Slashdot]

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>