Płatna protekcja online

Policja zatrzymała 21-letniego mieszkańca Lublina, studenta jednej z lubelskich uczelni. W styczniu 2005 roku na internetowym forum umiścił prośbę: jestem zdesperowany, dajcie mi namiar na kogoś co mi prawo jazdy odzyska bo szlag mnie trafi bez samochodu jeździć tym mpk. Dobrze zapłacę, prawo jazdy straciłem za a na mpk w życiu się nie przerzucę, dzwońcie piszcie, jestem w wielkiej desperacji.

Policja zarzuca mu obiecywania korzyści majątkowej w zamian za pośrednictwo w załatwieniu zwrotu prawa jazdy z instytucji państwowej oraz posługiwanie się nielegalnym oprogramowaniem komputerowym (takie właśnie znaleziono podczas przeszukania mieszkania studenta). Grozi mu kara do 8 lat pozbawienia wolności.

[Policja]

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>