Patenty: co dalej?

Mimo uprzednich planów, sprawa patentów nie trafi do agendy najbliższego posiedzenia Rady Unii Europejskiej. Tym razem nie za sprawą Polski, chociaż prosiliśmy również ministra Jarosława Pietrasa, sekretarza Komitetu Integracji Europejskiej o wstrzymanie debaty nad dyrektywą patentową do czasu podjęcia decyzji dotyczącej restartu procedury przez Komisję Europejską.

Parlament holenderski niedawno wydał rezolucje skierowaną do swego rządu, jak się wydaje - również w Danii i w Niemczech parlamentarzyści nie są zadowoleni ze stanwoisk rządów w sprawie patentowej. Czy dojdzie do restartu procedury pierwszego czytania?

[7thGuard]

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>