A gdzie prywatność? Lista IPN

Życie Warszawy: "Socjaldemokracja Polska chce, aby Instytut Pamięci Narodowej natychmiast uruchomił specjalną stronę internetową, na której publikowałby dane osób, których nazwiska znalazły się na tzw. liście Bronisława Wildsteina". Przy czym SDPL chce opublikowania danych osób, które nie miały nic wspólnego ze współpracą (okazały się niewinne, etc).

Czy to jakoś nie oznacza odwrócenia sytuacji? Gdzieś jakaś prywatność powinna być zachowana, a zwłaszcza osób, które były już raz poszkodowane w wyniku działań służb bezpieczeństwa PRL. Teraz mają udawadniać, że nie są królikiem?

Tymczasem w Sieci pojawiła sie kolejna lista - tym razem poszerzona o nowe rubryki: informacje, z jakiej jednostki pochodzi dana teczka oraz rodzaj bazy archiwalnej, z której pochodzi teczka...

Gazeta Wyborcza: "Nie ma żadnej "drugiej listy" - podkreśla Kieres. Wyjaśnił on w poniedziałek PAP, że chodzi o tę samą jawną listę katalogową IPN, która jest dostępna w czytelni Instytutu, ale w sieci wewnętrznej IPN jest ona jeszcze uzupełniona o powyższe adnotacje. Kieres nie wyklucza, że to właśnie lista z sieci wewnętrznej mogła "wyciec" z IPN"

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>