Jak to było z tą dyrektywą?

Michel Rocard, sprawozdawca dyrektywy w Parlamencie Europejskim i były premier Francji udzielił wywiadu francuskiej gazecie Le Monde (17 lutego 2005):

"W ogóle nie mogliśmy znaleźć wspólnego języka z przedstawicielami koncernów, szczególnie Microsoftu. Mówić im o wolności myśli, swobodzie dostępu do wiedzy to tak jak zwracać się do nich po chińsku. W ich rozumieniu to co nie daje szybkiego zysku się nie liczy. Oni nie są w stanie zrozumieć, że wynalazek, który jest czytą kreacja myśli nie może być patentowalny. To jest wprost coś strasznego. Wielu z nas w Parlamencie zgodzi się z tezą, że nigdy nie byliśmy poddani takiej presji i takiej werbalnej agresji w całej swej karierze parlamentarnej. To była wielka batalia". Jakie były skutki tej presji? "18 maja 2004 Komisja przedstawiła nowy tekst, nawet bardziej liberalny niż pierwotny. Kontrofensywa była wyjątkowo brutalna. Rada ministrów przemysłu nie zajmowała się nim nawet godziny. Usunięto prawie wszystkie poprawki przegłosowane w 2003".

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>