Propagowanie nienawiści na forum

Dziennik Internautów za Gazetą Lubuską: Michał Krasenkow, arcymistrz szachowy z Gorzowa Wielkopolskiego, z pochodzenia Rosjanin, przeczytał na jednym z forów dyskusyjnych, że jego rodacy to "barbarzyńcy, dzikusy, szympansy, zdegenerowany naród zagrażający Polakom, który powinien jak najszybciej wymrzeć". Poczuł się urażony.

Dyskusja na forum dyskusyjnym rozpoczęła się po artykule Gazety Wyborczej "Rosjanie żyją coraz krócej".

Moderatorzy usunęli kilka wypowiedzi z adnotacją "Wiadomość została usunięta ze względu na złamanie prawa lub regulaminu", jednak Krasenkow zdążył je skopiować i przedstawić prokuratorowi.

Propagowanie nienawiści i publiczne znieważanie innego narodu jest w Polsce ścigane z urzędu: art. 256 kk stwierdza, że kto publicznie propaguje faszystowski lub inny totalitarny ustrój państwa lub nawołuje do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych, wyznaniowych albo ze względu na bezwyznaniowość, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2; art. 257 kk mówi zaś, że kto publicznie znieważa grupę ludności albo poszczególną osobę z powodu jej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej, wyznaniowej albo z powodu jej bezwyznaniowości lub z takich powodów narusza nietykalność cielesną innej osoby, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

Przeczytaj felieton: Niebezpieczne ideologie i nawoływanie do waśni

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>