P2P w Polsce

IDG publikuje obszerną informację o polskim serwisie internetowym "Polska-na-celowniku.pl". To inicjatywa największych, polskich portali poświęconych P2P (wśród nich znajdują się m.in. kazaalite.pl, torrent.org.pl, torrent.pl, emulek.pl), które "w obawie o konsekwencje rozpadu sieci P2P pod wpływem oskarżeń instytucji zajmujących się ochroną praw autorskich, mają zamiar wspierać doradczo oraz finansowo internautów zrzeszonych wokół witryny".

Miesięczna opłata członkowska w serwisie "Polska-na-celowniku.pl" wynosi 9 PLN + VAT. Z wypowiedzi Aleksandra Łomży z działu informacyjnego serwisu wynika, że inicjatywa ta nie ma jednak żadnej osobowości prawnej...

Inicjatywę komentuje również Jerzy Skrzypowski z kancelarii prawnej Skrzypowski & Tynel: "Informacja zawarta na stronie głównej jest zredagowana bardzo sprytnie, niemniej nawet w przedstawionej postaci, w moim przekonaniu, narusza prawo".

Cóż mogę dodać? W moim odczuciu nie jest nielegalne pobieranie w ramach dozowlonego użytku własnego chronionych prawem autorskim utworów (nie dotyczy to programów komputerowych, których dotyczy odmienny reżim prawny). Rozpowszechnianie zaś bez zgody autora może godzić w jego autorskie prawa osobiste i majątkowe. Zachęcam do lektury tekstu. Na opisywanej witrynie znajduje się obecnie informacja: "sorry, strona w przebudowie ..."

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>