Prawo do idei pracownika!!

Evan Brown był pracownikiem spółki DSC Communications, którą następnie kupił Alcatel. Wedle kontraktu pracowniczego - do wszystkiego, co wymyśli Brown w okresie zatrudnienia miała mieć prawo zatrudniająca go spółka. Brown wymyślił, jak zamienić stary i dysfunkcjonalny binarny kod maszynowy na wysoce efektywny język programowania, ale nigdzie tego nie zapisał. Brown powiedział pracodawcy, że rodzi mu się w głowie jakaś koncepcja, ale nie zdradził szczegółów.

Spółka domagała się, by Brown przedstawił wszelkie dane dotyczące pomysłu, nad którym myślał. On zaś twierdził, że myślał o tym pomyśle poza godzinami pracy, niezależnie od pracodawcy. Tyle, że był ten kontrakt pracowniczy i obecnie są już wyroki sądów: Sąd okręgowy z Texasu zdecydował, że kontrakt był ważny i nadający sie do egzekucji oraz, że Alcatel ma prawo do koncepcji Browna (dodatkowo sąd orzekł jeszcze o kosztach sądowych).

Brown złożył apelację. 28 czerwca stanowisko zajął sąd apelacyjny w Texasie, który odrzucił argumenty apelacji i utrzymał w mocy wyrok sądu niższej instancji.

[Out-law]

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>