Ochrona danych osobowych

Tygodnik Wprost publikuje wywiad z dr Ewą Kuleszą, generalnym inspektorem ochrony danych osobowych: "Organy państwa powinny gromadzić tylko takie informacje, które są niezbędne dla zapewnienia porządku i bezpieczeństwa. Niestety, w Polsce niektóre przepisy są w dalszym ciągu wyrazem dawnego myślenia i dlatego nie udało się znowelizować obowiązującej ustawy o ewidencji ludności - obecnie o każdym z nas zbiera się w rejestrach MSWiA aż 23 różne dane".

Jednocześnie Rzeczpospolita pisze: "Prawo nie nadąża za technologią. Ludzie zaś nie zdają sobie sprawy ze skutków jej rozwoju dla ich życia. Pogląd ten często wyrażano w dyskusji podczas Międzynarodowej Konferencji Ochrony Prywatności i Danych Osobowych we Wrocławiu"

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>