Ugoda Kodak vs Sun

Sun Microsystems zapłaci kodakowi 92 miliony dolarów, a w zamian za to Kodak nie będzie już zgłaszał roszczeń wynikających z naruszania przez firmę informatyczna uprawnień wynikających z należnych firmie fotograficznej patentów.

Wcześniej Kodak ogłosił, że ma zamiar dochodzić od Suna miliarda dolarów. Warunki ugody nie są jasne. Czy strony wymienią się w efekcie patentami? Może to jest metoda: jak już wszyscy ze wszystkimi wymienią się w wyniku prawnych akcji posiadanymi patentami na rozwiązania informatyczne, metody bizesowe, i inne takie - to poziom "płynów" tej zupy się wyrówna. Tylko powstanie oligopol tych dużych korporacji, które miały coś, czym można było pohandlować na tym patentowym rynku... Małe firmy informatyczne będą jedynie klientami dużych, a z czasem i te znikną.

A open source zejdzie do podziemia? Nie można do tego dopuścić. UE jeszcze nie przyjęła dyrektywy pozwalającej na patentowanie tzw. wynalazków wdrażanych przy pomocy komputera. Oby nie przyjęła jej w kształcie pozwalającym na uzyskanie patentu na program komputerowy czy biznesową metodę.

[Out-law][Slashdot][iWon/AP]

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>