Spyware na celowniku

Przez Kongres oraz Senat USA przechodzą właśnie regulacje dedykowane delegalizacji oprogramowania typu spyware (szpiegującego poczynania użytkoników Internetu).

Istnieje spór dotyczacy definicji takiego oprogramowania. Przykładowo: z jednej strony podkreśla się, iż spyware instaluje się samoczynnie, z drugiej strony użytkownicy czasem bezwiednie godzą się na zainstalowanie na ich komputerze oprogramowania pozwalającego na śledzenie ich poczynań - na przykład przy okazji instalowania innego oprogramowania. Spyware wykorzystywane jest zarówno dla celów marketingowych (bo zbiera dane dotyczące zachowania się pt. klientów, którym można zaoferować potem sprofilowany produkt), ale również dla celów przestępczych - pozwalając na przejmowanie haseł dostępu.

[Adlaw]

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>