VAT quo vadis?

Puls Biznesu: Ustawa o VAT jeszcze nie obowiązuje, a już widać, że w wielu miejscach będzie niezgodna z ustawą zasadniczą. Wiele wskazuje na to, że Trybunał Konstytucyjny nie będzie miał problemów z wyrzuceniem do kosza wielu przepisów ustawy o VAT.

Gazeta Wyborcza: Rząd zwróci się do Komisji Europejskiej o zwolnienie Internetu z podatku VAT - potwierdził we wtorek rzecznik rządu Marcin Kaszuba. Tymczasem posłowie pracujący nad ustawą o VAT już teraz rekomendują zniesienie podatku na Internet. A ja mam przed oczami taką symulację finansową, z której dla mnie wynika, że najlepiej byłoby gdyby stawka VAT na usługi dostępu do Internetu miała wysokość 0% (nie mylić ze zwolnieniem z VAT)

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>