Niemcy przeciw spamowi

Niemiecka partia socjaldemokratyczna (SPD) domaga się wprowadzenia ostrych sankcji karnych dla spamerów, utrudniających życie Internatom. Zgłoszony przez SPD projekt zakłada szczególnie wysokie grzywny, oraz kary pozbawienia wolności w przypadku szczególnie rażących i długotrwałych naruszeń.

W Niemczech zaimplementowano unijną dyrektywę o prywatności w sekrtorze komunikacji elektronicznej (2002/58/EC). Na gruncie prawa niemieckiego możliwe jest obecnie wniesienia przeciwko spamerowi cywilnego pozwu. Mozna to zrobić za pośrednictwem organizacji ochrony praw konsumenta.

Pomysłodawca nowelizacji niemieckiego prawa, poseł SPD Ulrich Kelber, stwierdził, że przepisy te są niewystarczające i nie stanowią żadnej realnej groźby dla naruszycieli.

[The Register]

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>