Patent UoC i Eolas cd.

University of California (UoC) stanowczo broni swojego prawa do patentu o numerze 5838906 przyznanego mu w 1998 r. Patent (który przysługuje "na spółkę" firmie Eolas) dotyczy technologii osadzania obiektów multimedialnych na stronach WWW. W 1999 r. kalifornijska uczelnia oraz Eolas Technologies, współwłaściciel patentu, oskarżyły Microsoft o naruszenie zastrzeżonej technologii.

W sierpniu 2003 sprawę wygrali, a sąd zarządził odszkodowanie w wysokości 521 mln USD. MS złożył apelację i czeka na decyzję amerykańskiego urzędu patentowego z nadzieją, że uniknie płacenia grzywny. Od 1998 r. amerykański urząd patentowy cofnął zaledwie 151 z 4 mln przyznanych patentów.

[IDG]

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>