Urzędnik wyleciał za surfowanie

Pracownik bydgoskiego ratusza krytykował tamtejszego prezydenta miasta w Internecie (a ściślej na lokalnym forum Gazety Wyborczej). Po pewnym czasie jego tożsamość odkrył ratuszowy informatyk. Urzędnika zwolniono za to, że surfował po sieci w godzinach pracy. Zapisy na dysku urzędnika były wystarczającym dowodem na jego "nieposłuszeństwo" i oddawanie się w trakcie pracy surfowaniu po Sieci.

Internauci komentują: Tylu urzędników siedzi na forum i na czatach, a wyleli tego, który czepił się prezydenta. Swoją drogą: konstytucja nadaje każdemu (a więc również pracownikowi) prawo do prywatności. Czy przeglądanie śladów elektronicznej komunikacji pod pretekstem przeprowadzenia ochrony antywirusowej nie jest pogwałceniem takiej właśnie prywatności? Czy pracownik wiedział, że toczy się przeciwko niemu postępowanie wyjaśniające okoliczności wykorzystania jego komputera?

[Gazeta Wyborcza][Zobacz również felieton: Co też oni robią w pracy?]

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>