Powszechna dostępność prawa

Życie, "Zamiast ustaw - myjnie i kanały": "Wszelkie akty prawne powinny być powszechnie dostępne. Gospodarstwo Pomocnicze Kancelarii Premiera postanowiło jednak nie szokować na swoich stronach internetowych zbyt wielkimi dawkami prawa".

Powodów jest kilka: GP zarabia na sprzedaży Dzienników Ustaw i Monitorów Polskich, a udostępnianie ich treści w Internecie, mogłoby ten dochód zmniejszyć. Ponadto urzędnicy Kancelarii Premiera twierdzą, że nie posiadają odpowiedniej "infrastruktury technicznej", by na stronach internetowych umieścić pełną treść aktów urzędowych. W ustawie o ogłaszaniu aktów normatywnych z 2000 roku wymienia się wersję elektroniczną jako jedną z form udostępniania aktów prawnych.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>