Elektroniczny handel podróbkami

Gazeta Wyborcza: "Na aukcjach internetowych kwitnie handel podrobionymi towarami. Pirackie płyty, fałszywe perfumy, rzekomo markowa odzież i obuwie, elektronika, nawet... kołowrotki wędkarskie. Proceder uderza w klientów i uczciwych sprzedawców"

Regulamin serwisu aukcyjnego Allegro zabrania sprzedawania przedmiotów nieoryginalnych i podróbek, jednak punkt ten "jest notorycznie łamany".

Policja nie prowadzi statystyk dotyczących skali handlu podróbkami na internetowych aukcjach, stąd trudno ją ocenić. Ogólnie jednak wiadomo, że w ubiegłym roku za pośrednictwem serwisu Allegro.pl sprzedano towary o łącznej wartości ponad 831 mln zł, zaś codziennie sprzedaje się ok. 30 tys. przedmiotów.

Za wprowadzanie do obrotu towarów oznaczonych sfałszowanym znakiem towarowym prawo własności przemysłowej przewiduje karę do dwóch lat więzienia. Jeśli jest to towar znacznej wartości lub sprzedawca uczynił z procederu źródło stałego dochodu - nawet do pięciu lat. Handel podróbkami nie jest w Polsce przestępstwem ściganym z urzędu.

Gazeta Wyborcza

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>