W Polsce i na świecie zorganizowana przestępczość jest już w Sieci

To żadna nowość, aczkolwiek kilka osób może przyjąć tę informację ze zdziwieniem. Zwłaszcza, gdy jeszcze 12-14 lat temu znały one praktycznie wszystkich internautów w Polsce (internet w Polsce ma 15 lat). Słaba wiedza dotycząca sposobu działania protokołów, narzędzi, zasad bezpieczeństwa - wśród użytkowników (czemu się dziwić? postęp techniczny, nowinki, dynamiczna zmiana), a jednocześnie coraz lepiej przygotowane grupy przestępców. Przestępczość w Sieci ma się dobrze, coraz częściej jest też dobrze zorganizowana.

Jeśli chodzi o Polskę, statystyki cytuje Gazeta.pl: "w 2000 r. policjanci prowadzili raptem kilkanaście spraw w ciągu roku, które dotyczyły oszustw w sieci. W zeszłym było ich już ponad 2 tys. i liczba ta lawinowo rośnie. Z ostatnich danych Komendy Głównej wynika, że od stycznia do czerwca 2006 r. odnotowano aż 1,6 tys. "wirtualnych" przestępstw".

Na świecie temat poruszył Reuters w tekście Cyber crime becoming more organized. Wedle cytowanego w tekście Christophera Paintera z amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości - zmienia się rodzaj przestępców i typ przestępstw. Jeszcze wciąż media informują o młodych hackerach, których policja zgarnia w łóżku o świcie, jednak coraz częściej organy ścigania trafiają na ślady działalności trudnych do identyfikacji zorganizowanych grup przestępczych.

Tu już nie chodzi o famę w środowisku, a o pieniądze. Stąd właśnie zmienia się rodzaj przestępstw - kradzieże tożsamości (phishing), przestępstwa przeciwko kartom kredytowym, systemom bankowym, przestępstwa przeciwko handlującym na aukcjach internetowych... Jednocześnie wiele organizacji (też finansowych) nie zgłasza incydentów, gdyż boi się utraty zaufania klientów (polskie Allegro, gdzie tylko może, to chwali się tym, że szkoli policję i "dzięki temu nieuczciwe transakcje to u nas tylko pół promila wszystkich"; Dobrze! Niech szkolą!). Taaaak.

Wedle szacunków z Wielkiej Brytanii - skala przestępczości wykorzystującej internet zwiększyła się o 50% w przeciągu dwóch ostatnich lat. W USA zaś FBI twierdzi, że przestępczość internetowa kosztowała gospodarkę 400 miliardów dolarów w tym czasie.

Gdzie te czasy, gdy kiedyś, w sobotni ranek, zadzwonił do mnie jeden ze znajomych z pytaniem: "co ma robić, gdy stwierdził, że ktoś się włamywał do jego sieci", a zaraz potem zadzwonił drugi z pytaniem: "co zrobić, gdy ktoś twierdzi, że on się włamał do jakiejś sieci"? Odpowiedziawszy - jak umiałem - jednemu i drugiemu, dopiero po jakimś czasie zorientowałem się, że mogło chodzić o jedno i to samo zdarzenie... Ehhh, studenci.

Dziś cytowana wyżej Gazeta.pl pisze: "Nieoficjalnie wiadomo, że na działalność w sieci postawiły tuzy kryminalnego świata - gangi z Wołomina, Pruszkowa, Trójmiasta. To w internecie najłatwiej opchnąć skradziony samochód, znaleźć dane bogatych ofiar, przekazać informację o narkotykach". W takim układzie, to przestępca z ofiarą nie pójdą raczej na wspólne piwo by sobie wyjaśnić sytuację. Kiedyś było inaczej...

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>