ABW sprawdza PTC

Jak informowałem wczoraj: podobno z Ery wyciekają dane o abonentach. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego od wczoraj kontroluje operatora sprawdzając doniesienia.

Całą sprawę uruchomiła wczorajsza publikacja Rzeczpospolitej. Dzisiaj mamy ciąg dalszy. Dzisiejsza Rzepa publikuje tekst Sprawdzają przecieki z Ery (z nadtytułem: AFERA Co się dzieje z tajnymi danymi): "W zawiadomieniu do ABW oskarżono o kopiowanie danych abonentów Krzysztofa Bondaryka, który odpowiada za współpracę ze służbami (m.in. przy zakładaniu podsłuchów i sprawdzaniu billingów). Bondaryk to były szef delegatury UOP w Białymstoku. W 1996 r. odwołał go minister spraw wewnętrznych Zbigniew Siemiątkowski. Według Bondaryka - z powodów politycznych. Za rządu AWS Krzysztof Bondaryk był wiceministrem w MSWiA. Odszedł w 1999 r. - "Gazeta Wyborcza" zarzucała mu wtedy nadużycia przy archiwizowaniu dokumentów związanych z lustracją".

No cóż. Wiadomo, że z urzędów państwowych czasami ktoś wyniesie twarde dyski, czasem na śmietniku (złomowisku) znajdzie się jakiś dysk twardy zawierający tysiące listów klientów banku... Co to za problem wynieść lub w inny sposób ujawnić poufne dane? Czy już wiadomo, kto pierwszy opublikował w internecie listę, która wyciekła z IPN? Chyba nie jest to już nośny temat. W każdym razie "retencja danych" w polskim wykonaniu może wnieść istotny wkład w ograniczenie pojęcia prywatności w nowym, informacyjnym społeczeństwie.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>