Nowy krajobraz Sieci

W imieniu organizatorów zapraszam na spotkanie z artystami, dziennikarzami i krytykami działającymi na polu nowych mediów i internetu. Jak stoi w anonsie: „Dyskusje z udziałem publiczności, prezentacje i koncerty pozwolą spojrzeć na pracę różnych środowisk jako rodzaj sieci powiązań i twórczych współzależności”.

Wśród gości znajdą się m.in. twórcy multimedialnego magazynu Sitka, którego drugi numer ukaże się już w grudniu, producenci artystycznego radia Copernicus, którego transmisji możemy słuchać również za pośrednictwem internetu, fotograficy, prawnicy. W programie prezentacje multimedialne, koncerty, dyskusje.

Miejsce: Teatr Wytwórnia (teren Fabryki Wódek Koneser, ul. Ząbkowska 27/31, wejście od ul. Markowskiej)

Kiedy: sobota-poniedziałek 26-28 listopada 2005

Wjazd: gratis

Sobota 26 listopada:

Godzina 19.00
Dyskusja panelowa „Rola i wyzwania prawa w społeczeństwie informacyjnym", prowadzenie Jarosław Lipszyc, Kamil Antosiewicz

UCZESTNICY:
* Piotr Waglowski prawnik, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet
* dr. Przemysław Polański, prawnik i informatyk, Uniwersytet Warszawski
* Prof. dr hab. Stanisław Piątek, specjalista prawa mediów, Uniwersytet Warszawski

Rozmowa o problemach prawnych, jakie wywołało pojawienie się sieci: globalizacja i unifikacja norm prawnych wobec transgraniczności stosunków społecznych; konflikty wartości: rozpowszechnianie a pozyskiwanie informacji, wolność słowa a ochrona prywatności, komercjalizacja dóbr niematerialnych a dostęp do dóbr kultury.

Godz. 21.00
Prezentacja genialnego wrocławskiego magazynu multimedialnego SITKA,

Czym jest SITKA? Kim są jego autorzy? Oto fragment artykułu z magazynu „Exklusiv" (lipiec 2005), autor Jacek Staniszewski:

Parafrazując słowa Henryka IV, można by śmiało orzec że nasz rynek prasowy jest wart mszy. Odnosi się to do praktycznie wszystkich mediów, od tych uzależnionych w całej rozciągłości do szarej strefy prasy pół-zależnej. Pełna niezależność istnieje tylko w teorii. Chyba że odnajdziemy ją na tajemniczej płytce opatrzonej napisem SITKA 01.

Na stronie internetowej magazynu Sitka (sitka.nd.e-wro.pl) na próżno szukać manifestów i szumnie brzmiących edytoriali. Podstawowe dane przekazano w formie jak najbardziej lakonicznej:

sitka: imię własne rodzaju żeńskiego.
wymowa zgodna z zasadami jęz. polskiego, czyli analogicznie do liczby
mnogiej rzeczownika sitko.
to: magazyn
cel: robimy to celowo
tematyka: dźwięk, obraz, tekst
nośnik: cdr
częstotliwość: nieznana
zasięg: nieznany

Godz. 22.00
koncert SitkaPartyy, występują, prezentują i improwizują:

hush – improwizacja na klawiszek; generator; radyjko ..liveact opatrzony błędem od początku do końca.. ocierający się o szumy i konstrukcje dźwiękowe graniczące z hałasem..
sitkaboyzz – sety gramofonowe: amore; data; plan
Jacek Staniszewski – laptop, gramofony

Niedziela 27 listopada

godzina 19.00
Dyskusja panelowa: „Badanie społeczności internetowych, Aktywizm, sztuka, sieć". Prowadzenie Jarosław Lipszyc, Kamil Antosiewicz

UCZESTNICY:
* Alek Tarkowski, Creative Commons Polska
* Maria Cywińska – Milonas, socjolog
* Dominik Batorski, socjolog
* Edwin Bendyk, publicysta Polityki
* Maciej Krygier, twórca projektów Zara Soft i Art Raider

Czy nowe media tworzą nowe typu związków międzyludzkich i zmieniają istniejące sieci społeczne? Jakie jest wpływ internetu na procesy komunikacji? Co możemy powiedzieć o społeczeństwie sieciowym? Czy nowe media swoją strukturą wymuszają zmianę procesu tworzenia i recepcji? Jakie rodzaju interakcje z rzeczywistością społeczną umożliwia internet? Czy sieć sugeruje postawę aktywną w działaniach artystycznych i społecznych?

Godzina 20.30
Spad.pl – fotografia w sieci

Warszawscy artyści Marcin Cecko i Krzysztof Kozanowski obecni są w sieci (obaj prowadzą od kilku lat fotoblogi: Marcin pod adresem pozytyw.blog.pl, Krzysiek pod adresem photosklad.blog.pl) i nie tylko. Niebawem ruszy ich nowy projekt fotograficzno-sieciowy, pod nazwą spad.pl, w którym zobaczymy zdjęcia i sesje wykonane na zamówienie, które z różnych względów nie zostały zaakceptowane przez zleceniodawców. Prezentacji multimedialnej będzie towarzyszyła wesoła rozmowa.

Poniedziałek 28 listopada

Godzina 19.00
Prezentacja radia Copernicus: rozmowa z producentami: Martą Sztanką i Jackiem Skolimowskim.

"Radio_Copernicus" to mobilne, niezależne i transgraniczne radio artystyczne, tworzone przez artystów i stały polsko-niemiecki zespół redakcyjny. "Radio_Copernicus" nadaje już od 15 lipca 2005. Stacja nadaje dwu- lub trójjęzycznie (po niemiecku, polsku i angielsku) w Stralsund, Warszawie, Berlinie i Wrocławiu. Dzięki zmianie miejsca emisji środowiska kulturalne będą miały okazję zaprezentować się z różnej perspektywy regionalnej szerokiej publiczności.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>