Prokuratorzy o komputerach i internecie

W minioną sobotę w Kielcach odbyła się konferencja "Przestępczość komputerowa, internet - korzyści i zagrożenia" zorganizowana przez Stowarzyszenie Prokuratorów Rzeczypospolitej Polskiej.

Oczywiście jednym z głównych tematów była pedofilia i jej zwalczanie, ale też mówiono o posługiwaniu się "nielegalnym oprogramowaniem". Prokuratorzy zwrócili uwagę na oszustwa (w tym te, które maja miejsca z wykorzystaniem mechanizmów portali aukcyjnych).

PAP opublikowała notatkę po konferencji: "Prokuratorzy prowadzący postępowania przygotowawcze w zakresie przestępstw komputerowych często napotykają na trudności interpretacyjne w gromadzeniu właściwych dowodów - przyznał prok. Kiszka. Jego zdaniem zaprezentowane na kieleckiej konferencji merytoryczne opinie biegłych sądowych i ekspertów z Centralnego Biura Śledczego pomogą prokuratorom rozstrzygać niektóre dylematy dowodowe" (tu zacytowana za serwisem Wirtualnej Polski).

Zastanawiam się czy rozmawiano również o oprogramowaniu o otwartym kodzie źródłowym dostępnym na licencji wolnej? Zastanawiam się czy omówiono przypadek niedawnego zatrzymania chłopaka w Kielcach. To mógłby być bardzo dobry casus dla Stowarzyszenia.

W notatce puszczonej po konferencji stwierdzono również "18 tys. internautów wyszukuje co dzień hasła dotyczące pedofilii, a ponad połowa dzieci w wieku od 14 do 17 lat otrzymuje od anonimowych interlokutorów propozycje spotkań". Czasami się tak zastanawiam, że zamiast robić konferencję to może lepiej po prostu większy nacisk położyć na umiejętność korzystania z internetu. Wystarczy wejść na IRCa z żeńskim nickiem żeby otrzymać od razu komunikaty z propozycjami. Wystarczy uruchomić program do wymiany pików by uzyskać dostęp do materiałów z pornografią dziecięcą. Jednak to, że tam się takie rzeczy zdarzają nie jest argumentem za zdelegalizowaniem pewnych usług dostępnych w Sieci. To przestępców trzeba ścigać, a nie zwalczać internetowe usługi.

A teraz pytanie za bardzo dużo punktów w nieistniejącej (co prawda) grze: pod jakim adresem znajduje się serwis internetowy Stowarzyszenia Prokuratorów Rzeczypospolitej Polskiej? Nie mówie o Biuletynie Informacyjnym Stowarzyszenia Prokuratorów Rzeczypospolitej Polskiej, który jest dodatkiem informacyjnym do kwartalnika Prokurator (i jako taki publikowany jest w serwisach takich jak Lex czy Lexpolonica). Pytam o stronę internetową Stowarzyszenia. Odpowiedzi można nadsyłać do mnie bez ograniczeń czasowych :)

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>