Dekapitacja w telefonie i areszt za rozstrój zdrowia psychicznego

Wielka Brytania: Mężczyzna, który podczas konwersacji z pracownicą hotelowego sklepiku w Glasgow uruchomił w swoim telefonie komórkowym klip przedstawiający obcięcie głowy człowieka, został skazany na 60 dni aresztu.

Jak donosi BBC: Subhaan Younis, dwudziestotrzyletni chłopak, który pracował dorywczo w tym sklepie, rozmawiał z Charlottą McClay na temat wojny w Iraku. W trakcie tej rozmowy zapytał, czy chciałaby zobaczyć coś w jego telefonie co spowoduje, że nie będzie mogła zasnąć w nocy. Podobno zaciekawiona McClay się zgodziła, jednak gdy zobaczyła akt dekapitacji doznała szoku i rozstroju nerwowego.

Sąd zastanawiał się skąd Younis pobrał kllip do swojego telefonu. Odpowiedź jest dość prosta - z internetu.

Po całym zajściu chłopak przepraszał, stwierdził, że nie chciał doprowadzić McClay do stanu, w którym się znalazła. Przyjął na siebie odpowiedzialność za całe zajście, jednak sąd magistracki uznał, że odpowiednią karą za naruszenie spokoju psychicznego kobiety będzie kara ograniczenia wolności.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>