Fotoreportaż z konferencji "Wolne oprogramowanie w administracji publicznej"

Zakończyła się konferencja organizowana przez Internet Society Poland, przy wsparciu Ministerstwa Nauki i Informatyzacji, której celem było wykazanie, dlaczego warto w administracji publicznej stosować oprogramowanie wolne.

Okazało się przy okazji, że mamy sporo jeszcze do zrobienia. Prawo nie zawsze jest jasne, konieczna jest edukacja użytkowników oraz opublikowanie standardów w języku polskim.

W konferencji wzięło udział ponad osiemdziesięciu uczestników

W konferencji (pomimo soboty) wzięło udział ponad osiemdziesięciu uczestników. Gościliśmy zarówno przedstawicieli administracji publicznej, samorządowej oraz przedstawicieli Ruchu na Rzecz Wolnego Oprogramowania i firm zajmujących się profesjonalnie wdrażaniem i wspieraniem wolnego oprogramowania.

Andrzej M. Wilk wraz z ministrem Marcińskim

To pierwsza bodaj konferencja dotycząca wolnego oprogramowania, w którą zaangażowało się Ministerstwo Nauki i Informatyzacji.

Sponsorami konferencji były firmy Novell Polska, Mandriva Polska, oraz ABA Kraków

Konferencja odbyła się w warszawskim hotelu Radisson SAS Centrum. Sponsorami konferencji były firmy Novell Polska, Mandriva Polska, oraz ABA Kraków.

W kuluarach zaprezentowana praktyczne rozwiązania

W kuluarach zaprezentowana praktyczne rozwiązania. Jak z mniej wydajnego komputera zrobić terminal? W jaki sposób skonfigurować serwer? W sieci dostępnych jest setki (i tysiące) pakietów gotowych do zainstalowania za pomocą jednej prostej komendy..

W jaki sposób skonfigurować serwer?

Zgromadzeni uznali, że tego typu konferencje i spotkania są potrzebne. W trakcie poszczególnych wystąpień definiowaliśmy kolejne interesujące zagadnienia, które wymagają jeszcze bliższego omówienia. Rozwój społeczeństwa informacyjnego niesie ze sobą sporo praktycznych problemów wymagających rozwiązania.

Wolne oprogramowanie w administracji

Prezentacje przedstawione podczas konferencji dostępne są w serwisie Internet Society Poland.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>