Mali i średni chcą reformy Europejskiego Urzędu Patentowego

19 lipca włoskie organizacje zrzeszające małe i średnie przedsiębiorstwa (czyli SME) wystosowały list otwarty do tamtejszego Ministra Innowacji i Technologii, pana Lucio Stanca. W liście wyrażają zadowolenie z odrzucenia dyrektywy patentowej oraz wzywają do reformy EPO.

Jak pisze EDRi: zwolennicy patentów przekłamali rzeczywistość sugerując, że "większość małych i średnich przedsiębiorstw" jest za wprowadzeniem patentów na oprogramowanie, gdyż miało to mieć taki skutek, iż zagwarantuje ochronę badań i rozwoju.

List jasno wskazuje stanowisko małych i średnich przedsiębiorstw we Włoszech. Są przeciwne patentowaniu oprogramowania czy metod biznesowych i domagają się od włoskiego rządu by ten w imieniu Włoch działał na rzecz reformy Europejskiego Urzedu Patentowego (chodzi o wprowadzenie demokratycznej kontroli nad tym urzędem), oraz doprowadził do uchylenia tysięcy patentów nadanych przez ten Urząd niezgodnie z prawem.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>