Patenty - obrady JURI - porażka?
Komisja Prawna Parlamentu Europejskiego, tzw. JURI, obradowała wczoraj nad poprawkami zgłoszonymi do dyrektywy o tzw. wynalazkach realizowanych przy pomocy komputera. Okazało się, że Komisja pozostawiła znaczną cześć spornych zapisów i jak twierdzi FFII: luki z tekstu Rady pozostały otwarte.
Slashdot pisze o porażce przeciwników wprowadzania patentów na oprogramowanie. Financial Times pisze o zwycięstwie grup IT.
Tak czy inaczej - za dwa tygodnie, prawdopodobnie 6 lipca, Parlament Europejski będzie głosował nad tą dyrektywą.
Jest też relacja na 7thGuardzie: "W poniedziałek Komisja Prawna Parlamentu Europejskiego zaakceptowała zapisy dyrektywy patentowej. Drobne, wniesione podczas wczorajszego posiedzenia poprawki, w istocie nie zawierają zmian proponowanych przez posła sprawozdawcę, Pana Michaela Rocarda, mimo ograniczenia ich ilości z 260 do 17. Nie powiodła się rzecz najistotniejsza, czyli skuteczne uniemożliwienie patentowania oprogramowania. Tym samym stanowisko Komisji Prawnej bardzo zbliżyło się do projektu dyrektywy przyjętej w marcu br. przez Radę UE".
I dalej w relacji: "Komisja Prawna, a wcześniej Rada UE, jak wynika z tekstu dyrektywy, powzięły swoje decyzje na podstawie informacji firm popierających patentowanie oprogramowania, nie badając opinii ani biegłych ani ośrodków analitycznych, co do charakteru głosowanego porozumienia patentowego".
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>