Patenty - obrady JURI - porażka?

Komisja Prawna Parlamentu Europejskiego, tzw. JURI, obradowała wczoraj nad poprawkami zgłoszonymi do dyrektywy o tzw. wynalazkach realizowanych przy pomocy komputera. Okazało się, że Komisja pozostawiła znaczną cześć spornych zapisów i jak twierdzi FFII: luki z tekstu Rady pozostały otwarte.

Slashdot pisze o porażce przeciwników wprowadzania patentów na oprogramowanie. Financial Times pisze o zwycięstwie grup IT.

Tak czy inaczej - za dwa tygodnie, prawdopodobnie 6 lipca, Parlament Europejski będzie głosował nad tą dyrektywą.

Jest też relacja na 7thGuardzie: "W poniedziałek Komisja Prawna Parlamentu Europejskiego zaakceptowała zapisy dyrektywy patentowej. Drobne, wniesione podczas wczorajszego posiedzenia poprawki, w istocie nie zawierają zmian proponowanych przez posła sprawozdawcę, Pana Michaela Rocarda, mimo ograniczenia ich ilości z 260 do 17. Nie powiodła się rzecz najistotniejsza, czyli skuteczne uniemożliwienie patentowania oprogramowania. Tym samym stanowisko Komisji Prawnej bardzo zbliżyło się do projektu dyrektywy przyjętej w marcu br. przez Radę UE".

I dalej w relacji: "Komisja Prawna, a wcześniej Rada UE, jak wynika z tekstu dyrektywy, powzięły swoje decyzje na podstawie informacji firm popierających patentowanie oprogramowania, nie badając opinii ani biegłych ani ośrodków analitycznych, co do charakteru głosowanego porozumienia patentowego".

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>