Globalne ściganie pedofilów

Kilku mężczyzn z terenu całej Polski aresztowano pod zarzutem rozpowszechniania zdjęć pedofilskich w internecie. Zatrzymano ich w ramach działań specjalnej grupy złożonej z policji 10 krajów europejskich. Policjanci z komendy mazowieckiej uczestniczyli w akcji jako jedyni w kraju.

Jak pisze PAP: W skład grupy wchodzą funkcjonariusze ze Szwecji, Wielkiej Brytanii, Danii, Irlandii, Włoch, Francji, Holandii, Malty, Norwegii i Polski. Z grupą współpracuje Europol i Interpol.

Współpraca policji poszczególnych krajów polegała na wzajemnej pomocy w penetrowaniu sieci internetowej.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>