Podejrzewam, że ktoś mnie namierza...

BBC: "Niemiecki Trybunał Konstytucyjny wydał precedensowy wyrok zezwalający policji na śledzenie podejrzanych przy pomocy satelitarnego systemu określania pozycji GPS".

No tak. Chodzi o to, że sędziowie odrzucili skargę mężczyzny skazanego za działania terrorystyczne (?), który twierdził, że tego rodzaju obserwacja narusza jego sferę prywatną.

Jak pisze BBC: "aparat GPS umieszczony w samochodzie podejrzanego pozwolił na określanie w każdej chwili miejsca jego pobytu z dokładnością do pięćdziesięciu metrów".

Tak sobie myślę, że jakby mężczyzna miał przy sobie telefon komórkowy, to równiedobrze dałoby się go namierzyć przez operatora.

W tym przypadku jeszcze nie chodzi o śledzenie wszczepianych pod skórę implantów, no ale z czasem... Chociaż sędziowie mieli stwierdzić, że umieszczenie anteny na ciele podejrzanego mogłoby już naruszać prywatność...

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>