Robi się ciekawiej

Właśnie się okazuje, że na liscie IPN mogą znajdować się nazwiska osób, które pracowały - lub pracują w wywiadzie wojskowym. Podobno - jak się zna nazwisko jednego, to można za pomocą sprawdzania oznaczenia kodowego poznać nazwiska innych.

Jak pisze Trybuna: lista "zawiera nazwiska oficerów polskiego wywiadu wojskowego. Sprawa jest najwyższej wagi. Minister obrony narodowej dowiedział się o tym wczoraj ok. południa. Hiobową wieść potwierdził mu szef Wojskowych Służb Informacyjnych gen. Marek Dukaczewski. Obaj natychmiast udali się do premiera. Marek Belka w trybie pilnym zwołał Kolegium do spraw Służb Specjalnych".

No ok. Autor tekstu w Trybunie piętnuje oczywiście dziennikarza, ale jakoś tak nie ma mowy tam, że lista w czytelni IPN była dostępna wcześniej, a to dla agentów obcych wywiadów nie problem się z nią zapoznać. No i wreszcie - wszak nie Wildstein - jak się wydaje - opublikował w Internecie listę.

A co słychać u braci Czechów? Warto rzucić okiem: Dosud známá agenturní síť na Jičínsku

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>