Dialer na policję

»

Rok temu czterdziestotrzyletni David Jeansonne został aresztowany i oskarżony o to, że wysłał do użytkowników WebTV (usługi firmy Microsoft) za pomocą poczty elektronicznej załącznik, który po otwarciu przeprogramowywał komputer ofiary w taki sposób, iż bez ich wiedzy dokonywał połączenia wdzwanianego na numer 9-1-1.

W efekcie komputery dzwoniły na policję, a użytkownicy byli nawiedzani przez funkcjonariuszy, którzy starali się sprawdzić dlaczego ktoś wykorzystuje bez potrzeby ten numer awaryjny. Teraz prokuratura z Północnego Okręgu Stanu Kalifornia (the United States Attorney's Office for the Northern District of California) podała do publicznej wiadomości, że David Jeansonne przyznał się do winy. Jednak motywy jego działania wciąż nie są jasne.

[Slashdot]

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>