Prawo i sieć semantyczna

W Trójmieście trwają prace nad pewnym projektem naukowym dotyczącycm sieci semantycznej (semantic web), która miałaby być wykorzystana do porządkowania i wyszukiwania informacji prawnej i prawniczej. Poszukujemy wszystkich tych, którzy próbują lub też próbowali zmierzyć sie z zastosowaniem sieci semantycznej w prawie i w podobych dziedzinach. Poszukujemy również tych, którzy próbowali tworzyć tezaurusy prawnicze, bądź próbowali tworzyć ontologie.

W projekcie bierze udział (jak na razie) Wydział Prawa (Pracownia Informatyki Prawniczej), Instytut Filozofii (logicy, prawnicy), Instytut Informatyki UG oraz Instytut Informatyki z Politechniki Gdanskiej. Zainteresowanych proszę o kontakt ze mną, ja przekaże ten kontakt dalej, do koordynatora projektu.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>