Ochrona konsumentów
"Zakupy w trybie on-line nie są zakupami bezpiecznymi" - alarmuje Cezary Banasiński, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
UOKiK skontrolował 186 serwisów za pośrednictwem których możemy dokonać zakupów. Badania witryn były przeprowadzane z uwzględnieniem dwóch punktów widzenia - z jednej strony zwracano uwagę na zgodność z prawem, z drugiej - oceniano czytelność, precyzję i dostępność informacji dla przeciętnego odbiorcy. Wczoraj ogłoszono raport poświęcony e-commerce.
Można tam przeczytać. "Gospodarka elektroniczna to model gospodarki, w której produkty i usługi cyfrowe są powszechnie używane do realizacji procesów gospodarczych. Działalność gospodarcza wykonywana poprzez sieć cechuje się niezależnością od geograficznego położenia stron kontraktu, skróconym czasem reakcji, niższymi kosztami i możliwościami automatyzacji".
W dniu dzisiejszym odbyła się również zorganizowana przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów konferencja pt. "Handel elektroniczny a ochrona konsumentów. Młodzi konsumenci a Internet". Konferencja została zorganizowana pod patronatem Pani Minister Barbary Labudy.
To dobrze, że powstają takie inicjatywy. To dobrze, że prowadzi się takie badania. Tak się tylko zastanawiam: strony Urzędu niestety nie są napisane poprawnie (This page is not Valid HTML 4.01 Transitional!), nie są również przygotowne w oparciu o zasady Web Accessibility. Czyli innymi słowy nie spełniają podstawowych zasad dostępności. Czy to dobrze?
[Rzeczpospolita][Życie][Zobacz również felieton: Sto i jeden serwisów administracji publicznej]
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>