Jedenaste miejsce w Polsce dla VaGla.pl Prawo i Internet
Prowadzony hobbystycznie i niekomercyjnie newsletter serwisu VaGla.pl Prawo i Internet o wzajemnych relacjach prawa i Internetu zajął jedenaste miejsce w drugiej edycji Rankingu Najlepszych Newsletterów Elektronicznych w Polsce. Ranking opublikował w minioną środę największy vortal internetowy poświęcony dziennikarstwu - Slowawsieci.com
- Miło znaleźć się w tak szacownym gronie - powiedział Piotr Waglowski. - Serwis, który prowadzę stanowi wyraz moich zainteresowań. Nadal redaguję ten serwis głównie dla siebie, zbierając bibliografię do swojej pracy doktorskiej. Z prowadzonego przeze mnie monitoringu wynika, że w społeczeństwie informacyjnym coraz częściej mamy do czynienia z konfliktem godnych ochrony wartości takich jak prawo do rozpowszechniania informacji oraz prawo do ich pozyskiwania. Internet przestał być "dzikim zachodem", gdzie nie było żadnych zasad.
W drugiej edycji oceniano prawie osiem tysięcy newsletterów. Trzydziestkę najlepszych elektronicznych biuletynów otwiera - tak jak w poprzedniej edycji rankingu - Dziennik Internetowy Polskiej Agencji Prasowej, Aktualności On-line BiznesNet.pl oraz Dziennik Internautów WebExpress.
Na miejscu czwartym uplasował się Magazyn ProgramyPartnerskie.info, a tuż za nim Newsletter BiznesPolska.pl. Wśród 30 najlepszych znalazły się newslettery takich serwisów jak: Chip.pl, IDG.pl, Gazeta.pl, MediaRun.pl czy właśnie Newsletter serwisu VaGla.pl Prawo i Internet.
- Wiele energii kosztuje przygotowanie serwisu internetowego bez stosownego zaplecza finansowego - mówi Waglowski. - W dziedzinie, którą się interesuję, dzieje się coraz więcej. Coraz trudniej jednemu człowiekowi ogarnąć i przetworzyć olbrzymią ilość materiału faktograficznego, skomplikowane relacje normatywne pomiędzy powstającymi i już obowiązującymi aktami prawnymi. Technologie informatyczne coraz głębiej wchodzą w nasze życie i wpływają na stosunki społeczne. Jeśli tylko nadal będę potrafił ogarnąć to wszystko, jeśli będę potrafił pogodzić życie prywatne, zawodowe, społeczne i naukowe będę aktualizował swój serwis. To daje sporą satysfakcję - dodaje Waglowski.
Pierwsza edycja Newslettera serwisu VaGla.pl Prawo i Internet miała miejsce ósmego stycznia 2001 roku. Obecnie, wśród ponad tysiąca dwustu subskrybentów znaleźli się pracownicy urzędów państwowych (np. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, Policja, poszczególne ministerstwa, Urząd Regulacji Telekomunikacji i Poczty), pracownicy firm prawniczych i konsultingowych (przedstawiciele kilku dużych, międzynarodowych kancelarii prawniczych, kilku międzynarodowych firm konsultingowych). Newsletter trafia również do szeregu firm informatycznych, wydawniczych, finansowych. Oddzielną grupą subskrybentów są dziennikarze.
W przeprowadzonej w marcu 2003 roku pierwszej edycji rankingu serwisu Slowawsieci.com newsletter VaGla.pl zajął dwunaste miejsce (oceniano wówczas około 12 tys. newsletterów).
Serwis VaGla.pl Prawo i Internet powstał w styczniu 1997 roku. Poświecony jest propagowaniu wiedzy o związkach prawa z Internetem. Odwiedzający "Kronikę Wydarzeń" znajdą aktualne informacje o wydarzeniach, procesie legislacyjnym, dokumentach, artykułach prasowych i innych serwisach internetowych traktujących o prawie Sieci. W ramach serwisu rozsyłany jest "Newsletter" oraz działa "WebForum", gdzie prowadzona jest dyskusja o głównych problemach prawa internetowego. Oddzielne części serwisu stanowią "Badanie Internautów" oraz dział poświęcony książkom związanym z prawem i nowymi technologiami.
Autorem serwisu jest Piotr 'VaGla' Waglowski - prawnik, Członek Zarządu Internet Society Poland. Piotr Waglowski pełni funkcję Głównego Konsultanta Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji, przygotowuje rozprawę doktorską w Instytucie Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk na temat przesyłania niezamówionej informacji drogą elektroniczną jako naruszenia dobra osobstego. Od 1994 roku związany jest z polskim Internetem: uruchomił i prowadził pierwszą polskojęzyczną listę dyskusyjną dla prawników (marzec 1995), tworzył założenia księgarni internetowej wydawnictwa MUZA SA, jednej z pierwszych w Polsce. Jako dyrektor marketingu rozwijał ofertę dotyczącą usług finansowych w jednej z firm internetowych. Waglowski był również odpowiedzialny za gruntowną modernizację serwisów internetowych tygodnika Wprost jako zastępca dyrektora Wprost Online.
Za istotny wkład w budowanie podstaw społeczeństwa informacyjnego w Polsce - Piotr Waglowski otrzymał tytuł Internetowego Obywatela Roku 2001
- VaGla's blog
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>