VaGla.pl Prawo i Internet - nowa domena!

Serwis VaGla.pl Prawo i Internet jest już dostępny pod nowym adresem domenowym: http://www.vagla.pl/.

Serwis "VaGla.pl Prawo i Internet" poświecony jest promowaniu wiedzy o związkach prawa z internetem. Odwiedzający "Kronikę Wydarzeń" znajdą aktualne informacje o wydarzeniach, procesie legislacyjnym, dokumentach, artykułach prasowych i innych serwisach internetowych traktujących o prawie Sieci. W ramach Serwisu działa rozsyłany co tydzień "Newsletter" oraz "WebForum", gdzie prowadzona jest dyskusja o głównych problemach prawa internetowego. Oddzielne części Serwisu stanowią "Badanie Internautów" oraz dział poświecony książkom związanym z prawem internetowym.

Serwis działa od 1997 roku. W kwietniu 2000 roku została zmieniona formuła serwisu, który (od tego momentu) jest dostępny pod różnymi nazwami domenowymi, takimi jak vagla.wiaraa.pl oraz vagla.eu.org. W tym czasie (od kwietnia 2000 roku) Serwis odwiedzono ponad 53000 razy, a łączna liczba wyświetlonych stron wyniosła ponad 145000.

Autorem Serwisu jest Piotr Waglowski - prawnik, Członek Zarządu Internet Society Poland. Piotr Waglowski pełni funkcję Dyrektora Marketingu w 3W Internet Marketing sp. z o.o. (spółka jest wydawcą hurtowni danych finansowych Portfel.pl), a wcześniej był konsultantem ds. e-business w wydawnictwie MUZA SA. W 1995 roku założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim.

- Pragnę, by mój serwis stal się forum wymiany informacji na temat prawa internetowego - dziedziny wciąż bardzo mało poznanej - mówi Piotr Waglowski. - W dobie szybkiego postępu technicznego system prawny nie jest w stanie nadążyć za zmieniającymi się stosunkami społecznymi. Normy prawne dotyczące internetu jako medium o charakterze globalnym i ponad państwowym winny być spójne z normami innych państw, a także organizacji międzynarodowych. Zakres zagadnień, które już wymagają regulacji oraz synchronizacji jest bardzo duży. Jednocześnie następuje ekspansja Internetu w coraz to nowe obszary aktywności ludzkiej. Wszystko to powoduje, że obok tradycyjnego prawa - rodzi się nowa dziedzina, której uprawianie wymagać będzie od prawników również wiedzy technicznej oraz internetowego doświadczenia. Wierze, ze serwis który prowadzę przyczyni się do rozwoju wspomnianej dziedziny prawa. Zdając sobie sprawę z faktu, że nie ma specjalistów od wszystkiego - zachęcam *prawników - internautów* do współpracy.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>