Złe i dobre wzorce...
Dziennik Internautów Webexpress publikuje moje komentarze do ostatnich akcji protestacyjnych związanych z podniesieniem stawki VAT na dostęp do Internetu.
Nie uważając się za "znaną osobistość polskiego Internetu" zachęcam do dyskusji dotyczącej form (celowo podkreślam) protestowania w Internecie. Ważne, by "ruch społeczny" działający w słusznej sprawie nie przerodził się w chuligański atak, którego prawdziwym celem jest zrobienie zadymy, a nie rzeczowa argumentacja stanowiska. Przykro mi jednocześnie, że przedstawiciele Narodu nawołuja do działań sprzecznych z prawem, godzących w wizerunek użytkowników Internetu jako społeczności, działań promujących patologiczne wzorce zachowań.
Przykro mi się robi, gdy czytam wypowiedź członka Poselskiego Zespołu na Rzecz Społeczeństwa Informacyjnego, którego partia (cytuję) "nie tylko zdecydowanie wystąpiła przeciwko pomysłom zwiększenia podatku na usługi internetowe, ale zorganizowała akcję blokowania serwerów Ministerstwa Finansów, której zasięg i skuteczność przerosła wszelkie oczekiwania...".
Być może politycy mają złych doradców? Strony ministerstw nie służą ministerstwom tylko użytkownikom - a więc również mnie. Uniemożliwienie zapoznania się z ich treścią jest atakiem przeciwko społeczności korzystającej z Internetu. To jak to jest? Czyż nie wspieracie rozwoju e-government? Czy chodzi o to, że zbliżają się wybory?
Są też dobre wzorce: za taki uważam akcję WebExpress - korespondencję z posłami można przeczytać na forum Gniew Internautów.
[Zobacz równiez felieton: Informatyka prawo do strajku]
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>