Głębokie linkowanie we Francji

Francuski sąd cywilny w Paryżu orzekł, że wyszukiwarka Keljob naruszyła francuskie prawo własności intelektualnej przez pokazywanie (displaying) odnosnika hypertekstowego do "głębokich" zasobów serwisu Cadremploi (deep link).

Sąd stwierdził iż wyszukiwarka wykorzystywała "kwalifikowanej substancji" bazy danych serwisu bez jego zgody, co w konsekwencji powodowało naruszenie prawa sui generis przedstawionego w artykule L.341-1 francuskiej ustawy o ochronie własności intelektualnej. Wyszukiwarka ma zapłacić milion franków francuskich tytułem odszkodowania, przy czym jej przedstawiciele złożyli już apelacje.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>