Netykieta - zwyczaj

Sąd w Rochefort-sur-Mer (Francja) orzekł w dniu 28 lutego tego roku, że spaming jest bezprawnym działaniem. Jest to pierwsze orzeczenie, w którym sąd bezpośrednio uznał Netykiete za zwyczaj panujący w społeczności internetowej; Mimo tego że nie stanowi formalnego prawa - obowiązujące przepisy należy interpretować również biorąc pod uwagę przyjęte w danym środowisku zwyczaje.

Na marginesie: polski Kodeks cywilny w artykule 5 zawiera klauzule generalną nadużycia prawa podmiotowego, stwierdza ona, że "nie można czynić ze swojego prawa użytku, który by był sprzeczny (...) z zasadami współżycia społecznego...".

[vivrele.net]

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>