"Ścignęli" radcę za dane osobowe

W Wielkiej Brytanii również obowiązuje prawo reglamentujące przetwarzanie danych osobowych (the Data Protection Act). Ralph Harold Donner, jeden ze wspólników firmy matrymonilanej Feld Mckay and Donner kilkakrotnie był upominany przez Information Commissionera, brytyjskiego odpowiednika naszego Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, jednak mimo tych upomnień nie dopełnił obowiązków wynikających z brytyjskiego prawa.

A chodzi w szczególności o rejertację zbioru danych. Po uznaniu winy sąd magistracki z Bolton zdecydował, że ukarze radcę (solicitor) grzywną w wysokości 3,150 funtów, co z wraz z kosztami postępowania daje do zapłaty 3,5 tys. funtów.

Out-law

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>