Cieszmy się z sukcesów e-governmentu
Gazeta Wyborcza pisze, że "od przyszłego roku nie będzie trzeba wystawać w kilku kolejkach, żeby załatwić sprawę w urzędzie miasta. Będzie można to zrobić w kilkanaście minut przy komputerze. W Łodzi pojawią się punkty z bezpłatnym internetem". Ale zaraz dodaje, że znajdą się tam rwnież drukarki i skanery - żeby móc wydrukować formularz, wypełnić go i wysłać z powrotem do urzędu. Czyli tradycyjny offline administracji.
Furtki miejskie są częścią dużego projektu "e-Łódź".
Oczywiście wszystko można spłaszczyć i czasem mi się zdarza to robić. Myślę sobie, że usługi tego typu będą stopniowo zyskiwać na popularności. Z czasem, gdy przekroczona zostanie pewnego rodzaju "masa krytyczna" - istotnie w urzędzie da się załatwić kilka spraw nie wychodząc z domu. Trzeba jednak również pamiętać, że w Polsce wiele gospodarstw domowych nie ma nawet telefonu, nie mówiąc o dostępie do Sieci. Wiele jest też do zrobienia na polu edukacji społeczeństwa. Co z tego, że w supermarkecie ktoś postawi "miejską furtkę" skoro petent nie będzie potrafił z niej skorzystać? Dlatego warto przyjrzeć się jak będzie działał zasygnalizowany w tekście Wyborczej mechanizm pomocy świadczonej przez "przeszkolonych dyżurnych urzędników"
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>