Sprzedaż w sex shopie

W Wielkiej Brytanii sąd podtrzymał wcześniejszy wyrok sądu niższej instancji wedle którego dwie firmy zajmujące się dystrybucja filmów dla osób powyżej osiemnastego roku życia naruszają postanowienia ustawy the Video Recordings Act 1984.

A chodzi o to, że oferowały one filmy pornograficzne poprzez internet, zaś ustawa stwierdza (w uproszczeniu) iż niektóre filmy można sprzedawać w licencjonowanych sex shopach. Sąd stwierdził, że prawodawca skonstrułował ten przepis, by sprzedający mógł naocznie stwierdzić, że kupujący istotnie jest w określonym wieku. Stąd tłumaczenie przedstawicieli firm, że poprzez internet (również telefonicznie i tradycyjna pocztą) do siedziby sklepu (dysponującego licencją) dochodziły zamówienia i tam właśnie dokonywano aktu sprzedaży nie spotkały się z przychylnością sądu.

A, że takie ograniczenia naruszają wolność słowa? Sąd uznał, że takie ograniczenia są uzasadnione i potrzebne oraz nie naruszają postanowieć brytyjskiej ustawy the Human Rights Act.

[Out-law]

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>