Asysta prawna dla wolnych programistów

Powstanie Software Freedom Law Center: Softwarefreedom.org. Eben Moglen, profesor prawa na Uniwersytecie Columbia oraz pełnomocnik procesowy Free Software Foundation zapowiedział włączenie się w jego pracę.

Centrum ma stanowić wsparcie dla programistów rozwijających oprogramowanie wolne i o otwartym kodzie (Free and Open Source Software - FOSS), którzy często nie wiedzą, że potrzebują prawnego wsparcia. Centrum będzie zatrudniało w pełnym wymiarze pracy dwóch prawników specjalizujących się w tzw. "własności intelektualnej".

Może coś takiego w Polsce? To byłby już kolejny pomysł. Pierwszy dotyczył jakiejś organizacji, która mogłaby się w Polsce włączyć w ochronę wolności i swobód obywatelskich, które coraz częściej będą w różnych sytuacjach zagrożone (dziwne powództwa, dziwne działania administracyjne, etc..).

[Cnet][Slashdot][Mercurynews]

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Członek Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji, ekspert w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego Ministerstwa Rozwoju, felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również Członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>