Minister zbada molpy

Puls Biznesu (płatny dostęp), str. 6: "Rząd obiecał zbadać atak fiskusa na branżę IT. Czy pomoże to Softbankowi i innym firmom walczącym z jego nadgorliwością?". Chodzi o podatek od obrotu licencjami w latach 1999-2001.

Puls Biznesu pisze: "Problem dotyczy obrotu licencjami, głównie firmy Microsoft. Według przepisów obowiązujących do 2002 r., ówczesnych interpretacji prawników i Ministerstwa Finansów, firmy IT nie musiały naliczać 22-proc. podatku VAT przy transakcjach obrotu prawami. Tymczasem pod koniec 2003 r. niewielka olsztyńska firma Etos przegrała przed Naczelnym Sądem Administracyjnym (wyrok jest w kasacji) sprawę z fiskusem, który potraktował transakcję obrotu licencjami jak sprzedaż oprogramowania (na którą obowiązywał VAT). To pozwoliło urzędom skarbowym na stosowanie podobnej interpretacji podczas kontroli w innych firmach IT. "

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>