Ubezpieczenie a czarna skrzynka

Oto jak nowe technologie mogą wpływać na stosunki cywilnoprawna, w szczególności na ubezpieczenie komunikacyjne. Czarna skrzynka może przechowywać takie informacje na temat pojazdu jak lokalizacja, prędkość, ale również stosowanie hamulców czy innych "narzędzi" pozwalających jechać samochodem.

Analiza danych zbieranych w pudełku wielkości małego samochodzika do zabawy pozwoli określić wysokość ubezpieczenia, a być może stwierdzić, że ubezpieczenie w danym przypadku nie przysługuje... Czy zwiększy to bezpieczeństwo na drogach, czy raczej będzie kolejnym przyczynkiem do ograniczenia sfery życia prywatnego kierowców?

[Slashdot][Yahoo!]

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>