Kradzież tożsamości - legislacja

Amerykańska Izba Reprezentatnów przyjęła właśnie ustawę, która ma przeciwdziałać wszelkim formom tzw. "kradzieży tożsamości". Teraz ustawa trafi do Senatu. Ustawa koncentruje się głównie na problemie rejestrowania stron internetowych z wykorzystaniem fikcyjnych danych.

Wedle podanych przez Reuters danych: nawet 10% zapisów w rejestrach dotyczących ponad 30 milionów nazw domen internetowych może zawierać nieprawdziwe dane abonentów. Projekt ustawy zawiera również zapisy dotyczące praktyk phishingu, a więc polegających na wykorzystaniu podstępu i odesłania do wyglądającej jak oficjalna strona jakiejś instytucji/organizacji w celu pozyskania prywatnych danych.

[Zobacz równiez felieton: Zarzucają sieci w Sieci]

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>