Płatnik - przekaz elektroniczny

Jak informowałem wcześniej - ma miejsce intensywna wymiana korespondencji z ZUS w sprawie udostępnienia sposobu szyfrowania transmisji programu Płatnik - przekaz elektroniczny.

ZUS nie chce udostępnić tego sposobu szyfrowania, twierdząc, że wiedza na ten temat może doprowadzić do pogorszenia funkcjonowania systemu przekazywania dokumentów do ZUS. Większość pracodawców musi wymieniać dane z ZUS, jednak ten udostępnił program do takiej wymiany jedynie działający na platformie MS Windows.

Grupa inicjatywna postanowiła stworzyć program Janosik, który działałby na wielu platformach i jednocześnie miał otwarte źródła. Właśnie nastąpił przełom. Prawdopodobnie wiadomo już w jaki sposób dokumenty są szyfrowane, ale wiedza ta nie pochodzi od ZUS.

O sprawie będę informował na bieżąco.

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>