Patenty - działania, podziękowania i dyskusja

Rzeczpospolita: "Czy powiedzie się zamiar wprowadzenia w prawie wspólnotowym dopuszczalności patentowania programów komputerowych?" Na stronach magazynu "Ha!art" pojawił się list otwarty "My, niżej podpisani, apelujemy do polskich władz oraz opinii publicznej o zajęcie stanowiska zdecydowanie sprzeciwiającego się wprowadzeniu w Unii Europejskiej patentów na oprogramowanie...".

List jest wspólną inicjatywą magazynu Ha!art, portalu 7thguard.net, portalu copyleft.art.pl oraz kwartalnika Krytyka Polityczna. Tymczasem na 16 lutego planowane jest 55 posiedzienie sejmowej Komisji do Spraw Unii Europejskiej (SUE).

Pierwszym punktem porządku dziennego będzie "Ewentualne punkty typu A proponowane na czwartkowe spotkanie ECOFIN". Być może w czasie tego posiedzenia sejmowej komisji uda się podsumować międzynarodową akcję zbierania podpisów dziękujących rządowi polskiemu za dotychczasowe działania podejmowane w związku z europejskimi pracami nad dyrektywą patentową (podsumowanie akcji Thank Poland).

Piotr VaGla Waglowski

VaGla
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>