Torrent i wina, czekamy na karę
12 grudnia ma zostać ogłoszony w USA wyrok w sprawie 24 letniego Scotta R. McCauslanda, który był jednym z głównych administratorów (operatorów?) popularnego serwisu torrent'owego EliteTorrents.org. Zarzucono mu naruszenie ustawy the Family Entertainment Copyright Act. Sprawą zajmuje się U.S. District Court Judge Sean J. McLaughlin for the Western District of Pennsylvania.
IDG: "Przedstawiciele amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości poinformowali, że jeden z mężczyzn podejrzanych o współtworzenie serwisu EliteTorrents.org przyznał się do wszystkich zarzucanych mu czynów - czyli m.in. przynależności do organizacji, której celem było nielegalne dystrybuowanie materiałów chronionych prawem autorskim. 24-letniemu Scottowi R. McCauslandowi grozi za to nawet 5 lat więzienia i do 250 tys. USD grzywny".
Doniesienie na ten temat pokrywa się z serwisem FBI, który publikuje notatkę prasową Departamentu Sprawiedliwości. Podobno jest to pierwsza sprawa w USA, w której uznano winę przy popełnianiu przestępstwa z wykorzystaniem technologii BitTorrent.
25 maja 2005 roku agenci federalni doprowadzili do wyłączenia EliteTorrents.org, jednocześnie zabezpieczono komputery, a stronę główną logowania zastąpiono komunikatem "This Site Has Been Permanently Shut Down by the FBI and U.S. Immigration and Customs Enforcement (ICE)".
O sprawie piszą również m.in. następujące źródła:
- Guilty Plea In Copyright Infringement Case
- EliteTorrents shut down by U.S. customs and FBI
- Another Sith Pirate Meets Force of Law
- Elite Torrents Pirate Convicted
Czytaj również:
- Login to post comments
Piotr VaGla Waglowski
Piotr VaGla Waglowski - prawnik, publicysta i webmaster, autor serwisu VaGla.pl Prawo i Internet. Ukończył Aplikację Legislacyjną prowadzoną przez Rządowe Centrum Legislacji. Radca ministra w Departamencie Oceny Ryzyka Regulacyjnego a następnie w Departamencie Doskonalenia Regulacji Gospodarczych Ministerstwa Rozwoju. Felietonista miesięcznika "IT w Administracji" (wcześniej również felietonista miesięcznika "Gazeta Bankowa" i tygodnika "Wprost"). Uczestniczył w pracach Obywatelskiego Forum Legislacji, działającego przy Fundacji im. Stefana Batorego w ramach programu Odpowiedzialne Państwo. W 1995 założył pierwszą w internecie listę dyskusyjną na temat prawa w języku polskim, Członek Założyciel Internet Society Poland, pełnił funkcję Członka Zarządu ISOC Polska i Członka Rady Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji. Był również członkiem Rady ds Cyfryzacji przy Ministrze Cyfryzacji i członkiem Rady Informatyzacji przy MSWiA, członkiem Zespołu ds. otwartych danych i zasobów przy Komitecie Rady Ministrów do spraw Cyfryzacji oraz Doradcą społecznym Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej ds. funkcjonowania rynku mediów w szczególności w zakresie neutralności sieci. W latach 2009-2014 Zastępca Przewodniczącego Rady Fundacji Nowoczesna Polska, w tym czasie był również Członkiem Rady Programowej Fundacji Panoptykon. Więcej >>